Започнува разврската во Купот, кому четирите места на завршниот турнир во мај?

Од денес до недела започнува разврската во четвртфиналните групи на Купот на Македонија во ракомет. Шеснаесет екипи сонуваат за четири места на „фајнал-фор“ турнирот. Фаворитите Вардар 1961 и Еурофарм Пелистер, играјќи на домашен терен, не би требало да имаат големи проблеми, а многу понеизвесно ќе биде на групите чии домаќините се Пролет и Алкалоид.

Група 1: 
Вардар – Охрид; Јуниор КВ - Скопје

Група 2:
Радовиш – Еурофарм Пелистер 2; Голден Арт - Пролет

Група 3: 
Бутел – Алкалоид; Вардар Неготино - Прилеп

Група 4:  
Струга – Тиквеш; Куманово – Еурофарм Пелистер 

Завршниот турнир на најдобрите е предвиден на крајот од месец мај.