Вујовиќ: Тешко дека странец некогаш ќе ја води Хрватска

Откако селекторот на хрватската ракометна репрезентација, Лино Червар поднесе оставка, во хрватските медиуми се споменува името на Веселин Вујовиќ како негов можен наследник на клупата на „каубоите“.

Вујовиќ неодамна стана тренер на Борац од Бања Лука и вели дека не е реално странец да биде на чело на хрватската репрезентација, иако тој би сакал да ја предводи и тоа не го крие.

„Секој пат кога селектор во поранешна Југославија ќе ја напушти клупата, медиумите почнуваат да шпекулираат со моето име. Секако, драго ми е што многу хрватски навивачи ме сакаат на клупата, јасно е дека ми ласкаат, но мислам дека нема ништо од тоа. Малку е веројатно дека Вујо некогаш ќе седне на клупата на Хрватска, но не затоа што јас не би сакал, туку затоа што околностите се такви. Повеќе не би зборувал за околностите, но само ќе кажам дека на странец ќе му биде тешко некогаш да биде селектор на Хрватска“, рече Вујовиќ.

Сепак, тој посочува дека формулата со странец на клупата на репрезентациите на поранешна Југославија е добра.

„Не би сакал да се наметнувам и да се рекламирам, но ако ги погледнеме сите репрезентации на кои селектор е странец, сите тие напредуваа. Шведска, една од најтрофејните ракометни нации, за свој селектор има Норвежанец. Германија, земјата од каде настана ракометот, ја предводи Исланѓанецот Алфред Гисласон, а Дагур Сигурдсон ги предводеше до европската титула пред пет години. Србија исто така се одлучи за Шпанец за селектор и резултатите се веднаш видливи. Во квалификациите за Европското првенство, тие победија и ремизираа со Франција. Странецот е лишен од притисокот на јавноста и сите тие игри во и околу националниот тим. Тој навистина се грижи за клановите и интригите. Неговата работа е да го подготви тимот на најдобар можен начин и да се наметне со авторитет врз играчите. Штета што луѓето во Хрватска не размислуваат така“, заврши легендарниот Црногорец.

Вујовиќ во својата кариера веќе беше селектор на Македонија, Србија и Црна Гора и Словенија.