Василевски: На Пролет местото му е во елитата на македонскиот ракомет 

Екипата на Тинес Пролет е на само 60 минути до нов пласман во ракометниот плеј-оф. Избраниците на Матлиевски вечерва на дуелот со Прилеп ќе бидат „господари на сопствената судбина“ и со победа ќе обезбедат место меѓу шесте најдобри во Суперлигата. 

 Кружниот напаѓач Филип Василевски вели дека последниот натпревар на хартија е меѓу најлесните, но доколку Пролет сака успех ќе мора да биде максимално мотивиран и да одигра најдобро што знае. 

„Последниот натпревар на хартија е меѓу најлесните, но за нас воедно е и најважен. Поквалитетни сме од Прилеп, а овој клуб во меѓувреме зимава остана и без неколку ракометари. Значењето на средбата е огромно и затоа сме максимално мотивирани да одиграме најдобро што знаеме и да стигнеме до посакуваната победа. Нема сомнеж, со квалитетот што го поседуваме и со игрите што ги прикажуваме местото на Тинекс Пролет е во самата елита на македонскиот ракомет“, вели Филип Василевски.

Натпреварот меѓу Тинекс Пролет и Прилеп на програмата е денес со почеток во 18:30 часот.

Суперлига
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 МеталургМеталург 15 13 2 0 515:374 141 41
2 Охрид 2013Охрид 2013 15 12 1 2 424:335 89 37
3 Бутел СкопјеБутел Скопје 16 12 1 3 429:377 52 37
4 Пролет 62Пролет 62 16 11 2 3 510:412 98 35
5 РадовишРадовиш 15 7 1 7 432:441 -9 22
6 Вардар ЈуниорВардар Јуниор 16 7 0 9 430:477 -47 21
7 Еурофарм Пелистер 2Еурофарм Пелистер 2 15 5 2 8 391:396 -5 17
8 Металург 2Металург 2 16 2 1 13 437:525 -88 7
9 СтругаСтруга 15 1 1 13 347:457 -110 4
10 РаботничкиРаботнички 15 1 1 13 416:537 -121 4