Вардар сега има повеќе домашни титули од Металург и Пелистер – заедно!

Македонскиот ракометен бренд Вардар ја збогати ризницата со трофеи откако во првенството го совлада Еурофарм Работник и ја одбрани круната во мак-ракометот, а на листата на шампионите, „црвено-црните“ се неприкосновени.

За Вардар, ова беше 13. титула во историјата. Тимот кој е доминантен во мак-ракометот во изминатите години сега има повеќе титули од Металург и Пелистер – заедно. Тимот од Автокоманда и битолските „зелени“ имаат по шест титули, или заедно, вкупно дванаесет.

На листата на шампиони на Македонија, се наоѓаат уште и Борец (1994/95) и РК Преспа Јафа Промет (1996/97).

Суперлига, ПЛЕЈ ОФ МАЖИ
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ВардарВардар 10 8 0 2 324:284 40 24
1 Еурофарм РаботникЕурофарм Работник 18 17 1 0 622:392 230 52
2 ПелистерПелистер 18 13 2 3 579:473 106 41
3 МеталургМеталург 10 6 0 4 307:303 4 18
3 Бутел СкопјеБутел Скопје 18 13 0 5 521:412 109 39
4 Пролет 62Пролет 62 18 12 1 5 551:456 95 37
5 Охрид 2013Охрид 2013 18 11 0 7 527:463 64 33
6 СтругаСтруга 18 9 1 8 481:457 24 28
7 РадовишРадовиш 18 5 0 13 559:610 -51 15
8 Вардар ЈуниорВардар Јуниор 18 4 0 14 451:549 -98 12
9 ПрилепПрилеп 18 3 1 14 429:597 -168 10
10 ГРК БорецГРК Борец 18 0 0 18 396:707 -311 0