Вардар Неготино ги испоти прилепчани, но бодовите се за тимот на Чантурија

Ракометарите на Прилеп забележаа значајна победа во Неготино на дуелот против новиот суперлигаш Вардар Неготино во рамките од 12. коло на групата Б на Суперлигата. Екипата на Реваз Чантурија, кој денес мина долг период на теренот, се намачи, но со оглед на доминацијата од самиот старт, заслужи да победи. Финалните 28-29 (12-14) покажуваат и дека домаќинот демонстрираше силен отпор. 

  • Комплетниот натпревар меѓу Вардар Неготино и Прилеп: 

Добрата одбрана им дозволи на прилепчани да постигнат неколку брзи гола преку Чантурија. Посебно расположен беше Шокоски, автор на шест гола во првите петнаесеттина минути, „Жолтите“ побегнаа на 6-11 во раната фаза и целосно го отпишаа новиот суперлигаш од идејата за рамноправен натпревар. Ташев и Михајловиќ реагираа и до одморот Вардар Неготино намали на 13-15.
Христи Бикоски одлично го отвори вториот дел, постигна неколку неодговорени голови и Прилеп се врати на комотни +5. Пеовски и Ташев погодија за серија 3-0 и Вардар Неготино намали на 22-23. 

Тврдо и нервозно се играше во завршницата, Прилеп се одлепи на +3, но Вардар Неготино пак се врати на -1 на три минути до крајот. Чантурија погоди од седмерец за 28-29 на влезот во последната минута и ги разреши дилемите околу победникот. 

Најефикасни кај Прилеп беа Шокоски со девет и Бикоски со седум погодоци, додека во тимот на Вардар Неготино се истакнаа Кузманов со шест. Пеовски со пет и Кочаров и Ташев со по четири гола.