Вардар Јуниор освои важни бодови против Работнички

Екипата на Вардар Јуниор забележа важна победа во македонскиот ракометен шампионат и на гостувањето кај тимот на Работнички славеше со 26-35 (15-16), со што се направи чекор напред во борбата за опстанок.

  • Комплетниот натпревар меѓу Работнички и Вардар Јуниор:

Првиот дел беше изедначен, додека во вториот, младите вардарци беа далеку подобар ривал. По 30 минути игра на семафорот стоеше 15-16 за Вардар, додека вторите 30 минути Работнички ги отвори доста лошо, имаше проблем со реализацијата, а Вардар Јуниор тоа го искористи.

Најдобар во победата на Вардар Јуниор беше Ќосевски со осум погодока, додека Кукуловски беше второ име со осум гола, а кај Работнички, стандардно најдобар стрелец беше Палевски со седум погодока. Натпреварот беше невообичаено груб и домаќините собраа 14, а гостите 18 минути исклучувања. 

Вардар Јуниор сега е на шестото место во Суперлигата, додека Работнички останува осмопласиран.

Суперлига
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 МеталургМеталург 14 12 2 0 486:350 136 38
2 Охрид 2013Охрид 2013 14 12 1 1 404:313 91 37
3 Бутел СкопјеБутел Скопје 14 10 1 3 379:340 39 31
4 Пролет 62Пролет 62 14 9 2 3 440:371 69 29
5 РадовишРадовиш 14 7 1 6 412:408 4 22
6 Вардар ЈуниорВардар Јуниор 14 6 0 8 385:417 -32 18
7 Еурофарм Пелистер 2Еурофарм Пелистер 2 14 4 2 8 358:379 -21 14
8 Металург 2Металург 2 14 2 1 11 397:473 -76 7
9 РаботничкиРаботнички 14 1 1 12 399:504 -105 4
9 СтругаСтруга 14 1 1 12 323:428 -105 4