Вајлдер: Ќе го смачкам Ортиз, па брзо и спектакуларно ќе завршам со старецот Фјури!

Дионтеј Вајлдер јавно најави дека ќе го нокаутира Тајсон Фјури на брз и спектакуларен начин во реванч мечот најавен на почетокот на 2020 година. Првата борба заврши нерешено, беше исклучително драматичен дуел и ниту еден од боксерите целосно не доминираше.

„Прво ме чека Ортиз, но откако ќе го смачкам, ќе се погрижам за старецот Фјури. Сакам да го нокаутирам брзо и спектакуларно. Моето време ќе дојде, јас ќе бидам апсолутен шампион“, саомоуверен е Вајлдер.

Вајлдер ќе се бори против Кубанецот Луис Ортиз до крајот ја годината, а за следната најави борби со двајцата Британци, Фјури и Џошуа. 

33-годишниот Вајлдер е непоразен, само Фјури му одолеал во рингот, а 40 победи од вкупно 42 борби извојувал со нокаут.