Туниска судиска двојка ќе ја дели правдата на мечот Македонија - Бахреин

Gol.mk на Светско првенство во ракомет 2019

Ракометната репрезентација на Македонија, денес го игра вториот натпревар од Светското првенство кое овој јануари се игра во Германија и Данска. 

Во пресрет на натпреварот против селекцијата на Бахреин, Светската ракометна федерација (ИХФ) ги објави имињата на судиите кои ќе ја делат правдата на легендарната арена „Олимпија Хале“, а тоа се Исмаил Буалуха и Рамзи Хениси од Тунис. 

За туниската судиска двојка ова ќе биде втор натпревари на Мундијалот, откако беа делегирани за натпреварот меѓу Исланд и Хрватска, кој заврши со победа на „каубоите“ од 27-31. 

СП, Група Б
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ХрватскаХрватска 5 5 0 0 152:115 37 10
2 ШпанијаШпанија 5 4 0 1 142:114 28 8
3 ИсландИсланд 5 3 0 2 137:124 13 6
4 МакедонијаМакедонија 5 2 0 3 131:139 -8 4
5 БахреинБахреин 1 5 1 0 4 107:151 -44 2
6 ЈапонијаЈапонија 1 5 0 0 5 121:147 -26 0