Тунис му врачи отказ на Хафед Зуаби по неуспешното Светско првенство

Хафед Зуаби не е повеќе селектор на туниската ракометна репрезентација на Тунис, отккао доби отказ по Светското првенство во Франција во јануари.

Зуаби дојде во март 2016 година година, ги мина Олимписките квалификации во Гдањск и не успеа да се избори за пласман во четвртфиналето на Летните Олимписки игри во Рио Де Жанеиро. 

Во Тунис веројатно ќе биде избран селектор странец, а не е исклучено и враќањето на Сеад Хасанефендиќ, човекот со кој туниската репрезентација го освои сребрениот медал на Мундијалот на домашен терен во 2007 година.