Четворица од Вардар и двајца од Еурофарм Пелистер во поширокиот список на Џерона за ЕП

Селекторот на српската ракометна репрезентација Тони Џерона го објави поширокиот список на играчи на кои смета за претстојното Европско првенство во Германија (10-28 јануари). 

Во согласност со рокот одреден од Европската ракометна федерација (ЕХФ), Ракометната федерација на Србија испрати список потпишан од шпански стручњак, а на него има пет ракометари кои настапуваат во македонската Суперлигата - двајца од Еурофарм Пелистер и четворица од Вардар 1961.

Голмани: 
Дејан Милосављев (Фуксе Берлин), Владимир Цупара (Динамо Букурешт), Милан Бомаштар (Шартр), Тодор Јандриќ (Кретеј), Андреј Трнавац (Војводина)

Леви крила: 
Немања Илиќ (Феникс Тулуз), Вања Илиќ (Шартр), Марко Срдановиќ (Вардар 1961), Милош Грозданиќ (Динамо)

Кружни напаѓачи: 
Мијајло Марсениќ (Берлин), Драган Пешмалбек (Веспрем), Лука Роган (Војводина), Марко Јевтиќ (Бидасоа), Иван Поповиќ (Адемар Леон)

Десни крила: 
Богдан Радивојевиќ (Еурофарм Пелистер), Дарко Ѓукиќ (Вардар 1961), Вукашин Воркапиќ (Војводина), Матеја Додиќ (Металопластика)

Бекови: 
Петар Ѓорѓиќ (Бенфика), Илија Абутовиќ (Шартр), Урош Борзаш (Еурофарм Пелистер), Милош Кос (Загреб), Миљан Пушица (Војводина), Стефан Петриќ (Вардар 1961), Данило Радовиќ (Матиќ) 1961), Лазар Кукиќ (Динамо Букурешт), Марко Милосављевиќ (Адемар Леон), Ѓорѓе Ѓекиќ (Кретеј), Алекса Колаковиќ (Шартр), Мирко Ѓуровиќ (Бенидорм), Милош Орбовиќ (Кринс Луцерн), Урош Којадиновиќ (Кринс Луцерн), Матија Николиќ (Вардар 1961), Немања Зеленовиќ (Вецлар)

Репрезентацијата на Србија ќе биде дел од групата Ц, во која во „Олимписката сала“ во Минхен ќе одигра натпревари против Исланд (12 јануари), Унгарија (14 јануари) и Црна Гора (16 јануари).