Томас ја надмина бројката од 700 гола во ЛШ, Лазаров неприкосновен на врвот

Шпанскиот ветеран во дресот на Барселона, Виктор Томас, постигна седум гола во победата над Алборг и стигна до уште едно големо достигнување во кариерата.

Капитенот на Каталонците ја надмина бројката од 700 погодоци во Лигата на шампионите и застана на чекор од ТОП 10 местата на вечната листа голгетери. 34-годишникот сега има 701 реализација и заостанува 24 погодоци зад Словенецот Вид Кавтичник (725).

На врвот неприкосновен е нашиот Кирил Лазаров кој во кариерата постигнал 1.306 гола. Рекордното достигнување го оствари носејќи ги дресовите на Пелистер, Веспрем, Загреб, Атлетико Мадрид, Барселона и Нант.

Зад него за нешто помалку од 300 погодоци заостанува Никола Карабатиќ (1.038), а Момир Илиќ е третиот ракометар во историјата кој ја раситнал „илјадарката“ (1.033).

Лига на шампиони (М), Група А
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 БарселонаБарселона 10 9 0 1 356:278 78 18
2 ПИК СегедПИК Сегед 1 10 8 1 1 297:251 46 17
3 ПСЖПСЖ 1 10 8 0 2 314:277 37 16
4 АлборгАлборг 10 5 0 5 302:311 -9 10
5 ФлензбургФлензбург 10 3 1 6 265:274 -9 7
6 Целје Пивоварна ЛашкоЦелје Пивоварна Лашко 10 3 0 7 251:302 -51 6
7 ЕлверумЕлверум 1 10 1 1 8 258:294 -36 3
8 ППД ЗагребППД Загреб 1 10 1 1 8 238:294 -56 3