ЖРК Вардар

 • Ракометарките на ЖРК Вардар во акција
  Лига на шампиони (Ж)

  Вардарки се шегуваа, па почнаа и малку да играат до лесна победа

  Најтешко е да се мотивираат спортистите за однапред добиени или резултатски неважни натпревари. Така и ракометарките на ЖРК Вардар играа толку опуштено, што далеку поскромниот тим на Хипо дури и поведе во Скопје. Но девојките на Кастратовиќ пред сите Пенезиќ и Лекиќ и одбраната на чело со Французинката Лејно ги вратија работите на свое место. Неисполнетата спортска сала „СЦ Јане Сандански“ како да гледаше тренинг до финални 37-25 за црвено-црните. Целта е остварена, сега на ред е главната групна фаза во јануари. 

 • За половина полувреме „сомлен“' Хипо за нова лесна победа на вардарки

  Македонскиот првак ЖРК Вардар го победи Хипо со 37-25 (15-14) во последниот домашен натпревар од првата групна фаза во Лигата на шампионите во женска конкуренција. Во дуел на две екипи со нерамноправен квалитет, отпорот на гостите беше „скршен“ во второто полувреме кога Вардар со серија од 12-1 меѓу 37. и 51. минута дојде до лесна победа. 

 • Локе со звукот на сирената ги сруши „вардарки“

  Унгарскиот шампион Ѓер по вторпат оваа сезона го победи Вардар, овој пат со 28-27, со гол во последната секунда од натпреварот, постигнат од Хајди Локе. Преостанаа уште 12 секунди до крајот, кога Андреа Пенезиќ доби црвен картон поради трето исклучување и изгледаше дека Вардар успешно ќе се одбрани, но Норвежанката Локе прими топка и да му пресуди на Вардар.

 • Второ полувреме од сништата: Вардар со лекција за Митјиланд

  Македонскиот првак ЖРК Вардар оствари голема победа на гости кај Митјиланд, со 15-25 (11-12), со која го обезбеди пласманот во следната фаза од ЕХФ Лигата на шампионите. Девојките на Кастратровиќ и Питлик одиграа беспрекорен натпревар и феноменално второ полувреме, во кое примија само четири гола. 

 • Исчезнаа стравовите од мечот со Ѓер: Вардар го „прегази“ Митјиланд и изби на врвот

  Ракометарките на Вардар донесоа голема неизвесност во Ц групата на Лигата на шампионите и ја покажаа својата сила, откако во Скопје го победија Митјиланд со 33-24 (16-8). Вардар со овоj триумф изби на првото место на табелата со 4 бода, исто колку што имаат и Митјиланд и Ѓер.

 • Вардарки пресилни за скандинавките Лига на шампиони (Ж)

  Вардарки одговорија на критиките со победа, спектакл и аплаузи

  Мечот со Ѓер ги уплаши навивачите на ЖРК Вардар. Победата во Австрија беше само рутина, но скепсата кај навивачите остана. Затоа девојките на Кастратовиќ и Питлик денес се погрижија да се справат со Митјиланд во вистинска смила на зборот. 33-25 против екипа со фајнал-фор вредности е одговор на критиките и неверицата. СЦ „Јане Сандански“ ги понесе девојките во црвено-црно до втората победа во Лигата на шампионите.

 • Вардарки бараат подршка од учениците

  Учениците во средното економско училиште „Васил Антевски Дрен“ во текот на денешниот ден беа пријатно изненадени, од посетата на неочекуваните гостинки, а тоа беа ракометарките на Вардар. 

Pages