Приштина

 • Европска лига (Ж)

  Вардарки сами останаа да ја бранат македонската чест во Европа

  Македонија остана со еден претставник во женскиот европски ракомет, затоа што ЖРК Вардар на домашен терен убедливо славеше над косовска Приштина (32-27) и патува во следната рунда во Европскиот куп на ЕХФ. Избраничките на Драгана Ристова одиграа перфектен натпревар и вторпат во една седмица беа подобри од ривалот од Косово. Домашната победа е далеку посигурна од онаа во Приштина, па така, ЖРК Вардар останува сам на овој фронт, по елиминациите на останатите македонски претставници.

 • ЖРК Вардар пак ја совлада Приштина и продолжува во Европскиот куп

  Македонија остана со еден претставник во женскиот европски ракомет, затоа што ЖРК Вардар на домашен терен убедливо славеше над косовска Приштина (32-27) и патува во следната рунда во Европскиот куп на ЕХФ.

 • Галевска: ЖРК Вардар пак е во Европа, може да ја минеме првата пречка

  Некогашниот македонски ракометен првак ЖРК Вардар се враќа на европската ракометна мапа. „Црвено-црните“ по три години повторно ќе играат во куповите на ЕХФ, а предизвик ќе биде новоформираниот Европски куп каде ривал ќе биде Приштина.