ВИДЕО: Талески со бомба од 111км/ч ја „искина“ исландската мрежа

Gol.mk на Светско првенство во ракомет 2019

Македонија има минимална предност против Исланд по првото полувреме од одлучувачкиот натпревар за третата позиција во групата, последна која водови во главната фаза на Мундијалот. 

Одбраната на чело со Борко делуваше , а нападот трпелив и сигурен, па позитивата од два гола е повеќе од заслужена (13-11). Атрактивната игра на нашите момци беше зачинета со супер-гол на младиот Талески, кој со бомба со брзина од 111км/ч, од девет метри ја „искина“ исландската мрежа. 

Погледнете го најатрактивниот момент од првите 30 минути од мечот Македонија – Исланд: 

СП, Група Б
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ХрватскаХрватска 5 5 0 0 152:115 37 10
2 ШпанијаШпанија 5 4 0 1 142:114 28 8
3 ИсландИсланд 5 3 0 2 137:124 13 6
4 МакедонијаМакедонија 5 2 0 3 131:139 -8 4
5 БахреинБахреин 1 5 1 0 4 107:151 -44 2
6 ЈапонијаЈапонија 1 5 0 0 5 121:147 -26 0