ФОТО: Талески на СП ќе игра во патики со името на својата ќерка!

Македонскиот ракометен репрезентативец Филип Талески доби специјално дизајнирани патики од компанијата „Swithadot“, кои ќе ги носи на Светското првенство (СП) кое ќе се игра во Германија и Данска.

Дизајнот на патиките на Талески е инспириран од македонскиот рис. Го има државното знаме на задниот дел, еден негов портрет, како и ново име „Талеск11“. На нив е и името на неговата новородена ќерка - Софија.

Во продолжение, погледнете како изгледаат патиките на Талески со кои ќе игра на Светското првенство. Првиот „тест“ ќе го имаат против Јапонија, на 11 јануари.

СП, Група Б
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ХрватскаХрватска 5 5 0 0 152:115 37 10
2 ШпанијаШпанија 5 4 0 1 142:114 28 8
3 ИсландИсланд 5 3 0 2 137:124 13 6
4 МакедонијаМакедонија 5 2 0 3 131:139 -8 4
5 БахреинБахреин 1 5 1 0 4 107:151 -44 2
6 ЈапонијаЈапонија 1 5 0 0 5 121:147 -26 0