ВИДЕО: Супер-цепелин на Поповиќ и Табангует, Пелистер играше атрактивно против Вардар!

Битолски Пелистер и покрај големите проблеми во играчкиот кадар не се посрамоти против шампионот Вардар и пред својата публика одигра повеќе од солиден натправар. 

На крај вардарци славеа со 24-31, но и „крпениот“ битолски тим имаше што да покаже против поранешниот европски шампион. Најатрактивниот гол на мечот е дело на домашните ракометари Милан Поповиќ и Черубин Табангует, кои извеоа супер-цепелин на старtот на вториот дел за одушевување на битолската публика. 

  • Цепелинот на ракометарите на Пелистер против Вардар: 

Токму Табангует и Поповиќ беа најефикасни во редовите на Пелистер. Репрезентативецот на Габон постигна шест гола, додека црногорското крило пет пати се запиша во листата на стрелците. 
 

Суперлига, ПЛЕЈ ОФ МАЖИ
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ВардарВардар 10 8 0 2 324:284 40 24
1 Еурофарм ПелистерЕурофарм Пелистер 10 8 0 2 327:259 68 24
3 МеталургМеталург 10 6 0 4 307:303 4 18
4 Еурофарм Пелистер 2Еурофарм Пелистер 2 10 3 0 7 285:306 -21 9
5 Бутел СкопјеБутел Скопје 10 3 0 7 271:293 -22 9
6 Пролет 62Пролет 62 10 2 0 8 250:319 -69 6