Стоилов: Трајковски нè „уби“ во првиот дел, но потоа го искористивме нивниот замор

Капитенот на СЕХА-шампионот Стојанче Стоилов ги пофали домаќините и амбициозниот проект на Еурофарм Работник, но потенцира дека вардарци сепак се најквалитетниот состав и тоа треба да го покажат на преостанатите осум натпревари.

По триумфот од 28-30 кружниот напаѓач ни изјави:

„Не го потценивме Еурофарм. Едноставно ракометот е непредвидлив и различен е секој натпревар. Благојче Трајковски нè „уби“ со одбраните во првиот дел и тој ја донесе таа огромна разлика. Но, затоа во вториот дел се подигнавме, тие се заморија и Вардар извојува победа. Ми се допаѓа проектот на Еурофарм Работник. Имаат одлична екипа, одличен тренер и само така нека продолжат“.

Спортската сала „Боро Чурлевски“ се очекува да биде полна и за неколку дена кога Вардар ќе гостува против Пелистер во третиот натпревар за „црвено-црните“ и четврти за битолчани во разигрувањето.

Суперлига, ПЛЕЈ ОФ МАЖИ
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ВардарВардар 9 8 0 1 295:252 43 24
2 Еурофарм РаботникЕурофарм Работник 9 7 0 2 284:229 55 21
3 МеталургМеталург 8 5 0 3 250:244 6 15
4 Бутел СкопјеБутел Скопје 8 2 0 6 211:225 -14 6
5 ПелистерПелистер 9 2 0 7 249:279 -30 6
6 Пролет 62Пролет 62 9 2 0 7 223:283 -60 6