Стоилов: Барселона е една од најдобрите екипи во светот

Столе Стоилов, капитенот на Вардар, посакува подобар натпревар против Барселона во Лигата на шампионите од оној меч во Супер глоуб и победа за „црвено-црните“ пред домашната публика.

Во битката за светскиот трон, Вардар загуби од каталонскиот гигант, за кого Стоилов има само пофални зборови.

 

„Барселона е една од најдобрите екипи во светот. Оваа година ни го нанесоа најдобриот пораз, на Супер глоуб, таму не се покажавме во најдобро светло. Атмосферата во екипата сега е супер, немаме веќе повредени играчи, сите се на терен и мислам дека можеме до победа. Против тим како Барселона мора да ги користиме шансите. Ако играме како што знаеме мислам дека можеме до победа“, изјави Стоилов.

Дуелот меѓу Вардар и Барселона се игра в сабота од 17.30 часот, а се очекува СЦ „Јане Сандански“ да биде комплетно распродаден.

Лига на шампиони (М), Група А
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 БарселонаБарселона 10 9 0 1 351:283 68 18
2 ВардарВардар 1 10 6 1 3 284:277 7 13
3 Рајн Некар ЛевенРајн Некар Левен 1 10 6 0 4 312:294 18 12
4 ВеспремВеспрем 1 10 6 0 4 288:274 14 12
5 КиелцеКиелце 3 10 6 0 4 314:303 11 12
6 Мешков БрестМешков Брест 10 2 1 7 277:315 -38 5
7 КристијанштадКристијанштад 10 2 1 7 284:334 -50 5
8 МонпелјеМонпелје 10 1 1 8 265:295 -30 3