Со Бутел нема играчки, му даде 38 гола на Прилеп за ОСМА победа во Суперлигата

Изненадувањето на првиот дел од ракометната Суперлига на Македонија, екипата на Бутел и четврти натпревар во низа не знае за пораз на домашна сцена. Новајлијата во лигата повторно блесна со својата игра и повеќе од заслужено го запиша осмиот овосезонски триумф, овој пат на гости кај тимот на Прилеп (30-38)

Избраниците на Игор Котевски веднаш се наметнаа како тим кој ќе го диктира темпото уште од самиот старт. По почетните десет минути имаа веќе убедливо водство од 3-8, за потоа да прерасне во 4-12 и до крајот на првиот дел Прилеп се консолидира и успеа да намали на попристојни -6 (12-18).

Вториот дел започна со израмнет ракомет во почетните десет минути, Бутел го чуваше своето водство од шест гола разлика, кое во продолжение се зголеми на +9 (22-31). Сепак, до крајот на мечот домаќините успеаја да ја намалат негативата за само еден гол, откако бутелчани славеа со убедливи 30-38.

Со оваа победа Бутел останува на втората позиција на табелата со осум победи и само два пораза, додека Припел го запиша осмиот пораз и е закован на деветтата позиција, веднаш над фенерџијата Борец. 

Суперлига
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 Еурофарм РаботникЕурофарм Работник 18 17 1 0 622:392 230 52
2 ПелистерПелистер 18 13 2 3 579:473 106 41
3 Бутел СкопјеБутел Скопје 18 13 0 5 521:412 109 39
4 Пролет 62Пролет 62 18 12 1 5 551:456 95 37
5 Охрид 2013Охрид 2013 18 11 0 7 527:463 64 33
6 СтругаСтруга 18 9 1 8 481:457 24 28
7 РадовишРадовиш 18 5 0 13 559:610 -51 15
8 Вардар ЈуниорВардар Јуниор 18 4 0 14 451:549 -98 12
9 ПрилепПрилеп 18 3 1 14 429:597 -168 10
10 ГРК БорецГРК Борец 18 0 0 18 396:707 -311 0