Турнири

 • Сара Ристовска ги почна подготовките со Крим

  Македонската репрезентативка Сара Ристовска во претстојната сезона ќе го има првиот интернационален предизвик. Откако беше најавена големата реконструкција во ЖРК Вардар, сите ракометарки, меѓу кои и Ристовска мораа да си побараат нови средини.

 • Поранешниот вардарец Брумен ќе игра во словенечката Втора лига

  Поранешниот репрезентативец на Словенија и поранешен член на Вардар, Матјаж Брумен во следната сезона ќе игра во словенечката Втора лига. Тој потпиша едногодишен договор со тимот на Бутан Плин Изола и по една сезона во Нексе се враќа во татковината.

 • Големо засилување за словенечкиот првак: Драшко Ненадиќ потпиша за Целје

  По една полусезона помината во данскиот шампионат во редовите на Силкеборг, српскиот репрезентативец Драшко Ненадиќ се враќа на балканските простори. Левиот бек, кој има 28 години, би требало да биде замената за Борут Мачковшек, кој се пресели во Веспрем.

 • Веселин Вујовиќ си замина од Копер, сè поблиску е до Висла Плок!

  Поранешниот тренер на Вардар и селектор на македонската репрезентација, Веселин Вујовиќ, од денес не е повеќе тренер на словенечкиот тим Копер. На денот кога Словенија и Унгарија играат реванш меч од баражот за Светското првенство, Копер на официјалната веб страница објави дека се разделуваат од Вујовиќ.

 • Ристовска во Крим ќе има соиграчи од Ангола

  Македонската репрезентативка Сара Ристовска, која од лето ќе настапува во Крим, ќе има африканско друштво во тимот. За словенечкиот првак потпишаа искусните анголски интернационалки, Азенаида Данило Хозе Карлос и Магда Алфредо Казанга.