Славниот Урош Зорман конечно се враќа во својот матичен клуб

Словенечкиот селектор Урош Зорман наскоро би можел да добие нов предизвик во тренерската кариера. Досегашниот предводник на Тримо Требње нејверојатно ќе се пресели во љубљанскиот Слован, кој воедно е и негов матичен клуб. 

Зорман веќе изјавуваше дека би сакал да се врати во Слован по завршувањето на играчката кариера, па таа желба веројатно наскоро и ќе се оствари. 

„Слован отсекогаш беше мој клуб, а тоа така ќе остане и во иднина. Секако дека сакам да се вратам онаму каде што започнав, мислам дека тоа е сосема оствариливо“, изјави Словенецот по завршувањето на последната сезона во дресот на полскиот Киелце. 

Урош Зорман важи за вистинска легенда на словенечкиот ракомет, а за „змајчеки“ одигра фантастични 225 натпревари и постигна 523 голови.