Симовски објави список: 35 ракометарки ќе конкурираат за квалификациите

Селекторот на женската ракометна репрезентација, Симе Симовски, го објави поширокиот список на ракометарки на кои ќе смета за квалификациските натпревари за Светското првенство кое ќе се игра во 2021 година.

На поширокиот список има 35 имиња, па Симовски нема да има лесна задача да донесе конечна одлука околу тоа кој ќе игра за националниот тим. 

Квалификациските натпревари ќе се одиграат во периодот од 19 до 21 март, а ривали на Македонија се Исланд, Литванија и Грција. 

  • Список на ракометарки за квалификациите: