Силен отпор на пелистерци, но Металург носи полн плен од Битола

Во дерби натпреварот од седмото коло, Металург ја продолжи серијата без пораз и го победи Пелистер во Битола со 24-27 (11-15) во допадлив натпревар кој го следеа 1.000 љубители на ракометот. 

Металург почна со подобра одбрана, па со брзи голови од полуконтра на Јагуриновски и Чантурија поведе со 3-7. Зарков со тајм-аут се обиде да го пресече гостинскиот ритам и голманот Ивановски и Талевски ги вратија домаќините во игра. Пелистер со серија 4-1 дојде до 10-12 на шест минути до одморот. Кастратовиќ ја смири екипата, Поповиќ и Чантурија погодија за 11-15 на крајот од првиот дел.

Почетокот на вториот дел го скрши натпреварот во полза на металурзите. Кбилашвили и Јагуруновски погодија за +8 по само неколку минути во вториот дел. Секоја обид на пелистерци за кам-бек во натпреварот беше безуспешен. Но, во последните десетина минути Ристовски на голот и Стефан Талевски повлекоа серија. Тимот на Зарков дојде до 21-25 на шест минути до крајот.

Сепак, заради трето исклучување, црвен картон доби Иван Димитровски, прекинат беше домашниот ритам и Металург го приведе натрпеварот кон крај со победа од 24-27.

  • Комплетниот натпревар меѓу Пелистер и Металург:

Најефикасни во домашниот табор беа Талевски со седум и Буторац со пет, а кај Металург се истакнаа Јагуриновски и Чантурија со по шест погодоци.

Тимот на Кастратовиќ е лидер и натаму непоразен по седум одиграни кола во Суперлигата.  

Суперлига
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 МеталургМеталург 15 13 2 0 515:374 141 41
2 Охрид 2013Охрид 2013 15 12 1 2 424:335 89 37
3 Бутел СкопјеБутел Скопје 16 12 1 3 429:377 52 37
4 Пролет 62Пролет 62 16 11 2 3 510:412 98 35
5 РадовишРадовиш 15 7 1 7 432:441 -9 22
6 Вардар ЈуниорВардар Јуниор 16 7 0 9 430:477 -47 21
7 Еурофарм Пелистер 2Еурофарм Пелистер 2 15 5 2 8 391:396 -5 17
8 Металург 2Металург 2 16 2 1 13 437:525 -88 7
9 СтругаСтруга 15 1 1 13 347:457 -110 4
10 РаботничкиРаботнички 15 1 1 13 416:537 -121 4