Швајцарецот Мо Салах ќе ѝ суди на Македонија против Шпанија

Gol.mk на Светско првенство во ракомет 2019

Судии од Швајцарија ќе го водат последниот натпревар од четвртото коло на групата Б на Светското првенство во ракомет во Германија и Данска. Соочувањето на Шпанија и Македонија им е доверена на судија кој се вика исто како и египетската фудбалска ѕвезда, Морад Мо Салах, и на неговиот партнер Артур Брунер.

Швајцарците само еднаш им суделе на македонските репрезентативци, и тоа а турнирски натпревар против Франција пред четири години. Ова е трето делегирање за Салах и Брунер во Минхен, откако претходно ја делеа правдата на средбите Хрватска - Јапонија и Исланд - Бахреин.

Македонија никогаш не ја победила Шпанија, а во последните две големи натпреварувања редовно играме со „црвената фурија“, но скоро никогаш не сме блиску до подвиг.

 

СП, Група Б
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ХрватскаХрватска 5 5 0 0 152:115 37 10
2 ШпанијаШпанија 5 4 0 1 142:114 28 8
3 ИсландИсланд 5 3 0 2 137:124 13 6
4 МакедонијаМакедонија 5 2 0 3 131:139 -8 4
5 БахреинБахреин 1 5 1 0 4 107:151 -44 2
6 ЈапонијаЈапонија 1 5 0 0 5 121:147 -26 0