СЕНЗАЦИЈА: Порто го фрли на колена фаворитот Кил

Екипата на Порто направи сензација во ракометната Лига на шампиони и како гостин, среде Германија славеше над бундеслигашот Кил (27-28) кој воедно е и лидер во групата во која игра Вардар.

Португалците пристигнаа кај „зебрите“ како тотални аутсајдери, меѓутоа следеше вистинско шоу и погодоци кога беше најпотребно. Дуелот беше крајно изедначен, а се реши во последниот напад.

Првата посериозна разлика ја направи Кил, кој поведе со 20-16 во средината на вториот дел, но Порто брзо се врати, со напад „седум на шест“ изедначи на 20-20 и оттогаш се играше драматично. Средбата ја реши Силва Соуза Мартинс, со гол во последниот напад.

Најдобар кај победникот беше Итуриза со шест гола, а Салина Амадор даде пет, додека Фернандез заврши со четири, а кај Кил, Екберг беше прво име со седум гола.

Кил е лидер во групата со 11 бода, пред Монпелје и Вардар со по девет, додека Порто има осум бода, исто колку Киелце и Веспрем, што значи дека групата ќе биде супер-интересна до крајот.

Лига на шампиони (М), Група Б
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 КилКил 10 7 2 1 314:282 32 16
2 ВеспремВеспрем 10 7 0 3 333:288 45 14
3 КиелцеКиелце 1 10 5 2 3 302:283 19 12
4 МонпелјеМонпелје 1 10 5 1 4 277:274 3 11
5 ПортоПорто 10 4 2 4 286:295 -9 10
6 ВардарВардар 10 4 1 5 286:321 -35 9
7 Мотор ЗапорожјеМотор Запорожје 1 10 1 2 7 297:323 -26 4
8 Мешков БрестМешков Брест 1 10 2 0 8 274:303 -29 4