Седма шанса за првата победа против „црвената фурија“

Gol.mk на Светско првенство во ракомет 2019

Јапонија и Бахреин се двете репрезентации од нашата група во Минхен со кои имаме позитивна традиција. Најлошо низ историјата минуваме кога играме против Шпанија, единствена селекција против која никогаш не сме победиле од петте противници на овој Мундијал.

Со Шпанија имаме шест одиграни дуели и забележавме шест порази, па вечерва ќе го бараме првиот позитивен резултат.

03.06.1998, Македонија - Шпанија 19-26, ЕП 1998
03.04.2013, Македонија - Шпанија 17-24, квалификации ЕП
07.04.2013, Шпанија - Македонија 29-17, квалификации ЕП
22.01.2014, Македонија - Шпанија 22-33, ЕП 2014
18.01.2017, Македонија - Шпанија 26-29, СП 2017
21.01.2018, Македонија - Шпанија 20-31, ЕП 2018

Ниту во младинските категории не сме забележале позитивен резултат против „црвената фурија“. 

СП, Група Б
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ХрватскаХрватска 5 5 0 0 152:115 37 10
2 ШпанијаШпанија 5 4 0 1 142:114 28 8
3 ИсландИсланд 5 3 0 2 137:124 13 6
4 МакедонијаМакедонија 5 2 0 3 131:139 -8 4
5 БахреинБахреин 1 5 1 0 4 107:151 -44 2
6 ЈапонијаЈапонија 1 5 0 0 5 121:147 -26 0