Рутина на Барса во Запорожје, симултанка и десет гола за расположениот Гомез

Ракометарите на Барселона покажаа сериозен пристап и убедливо го надиграа Мотор Запорожје (25-30) на гостински терен, во првото коло од новата сезона во Лигата на шампионите.

Аутсајдерот во групата Б немаше сили за изненадување против еден од фаворитите за титулата во новата сезона. Каталонците играа без својот тренер Чави Пасквал, но и покрај тоа прославија рутински бодови во првиот натпревар.

Домаќинот поведе и ја стекна единствената предност на натпреварот. Потоа постојано беше во негатива и се обидуваше на секој начин да ја задржи неизвесноста. Тоа беше случајот во првиот дел, кој го загуби со пристојни 11-13, но потоа попушти и му дозволи на шпанскиот гигант да направи клучна разлика.

Во еден момент Барса стигна до +7, што беше највисоката разлика меѓу екипите. До крајот немаше дилеми околу победникот, па фаворитот си замина дома со цел плен.

Гомез со десет гола одигра симултанка кај победничкиот тим, а кај Мотор се истакна Маласинскас со седум реализации.