Три од три за Талески, РНЛ се прошета кај Кристијанштад

Филип Талески

Екипата на Рајн Некар Левен ја продолжи серијата без пораз во новата сезона од Лигата на шампионите. Германскиот шампион без поголема мака славеше на гости кај Кристијанштад (22-35) и ја запиша втората сезоната победа во Европа.

Гостите ја презедоа иницијативата од самиот почеток и наметнаа свое темпо, кое им донесе убава предност по 30 одиграни минути (12-18). Израмнето беше само во првите десет минути, а потоа Германците се искачија и на највисоки +7 во 20. минута.

Вториот дел беше полесен тренинг за гостинската екипа, која стигна и на двоцифрена предност, па мирно влезе во завршницата од мечот. Се чекаше само конечниот резултат кој гласеше 22-35.

Талески постигна три гола, а најефикасни кај Рајн Некар беа Толбринг со седум гола, а Шмит, Радивојевиќ и Рајнкајнд постигнаа по пет гола.