Реми за Лазаров во Словенија, Манасков и Штербик го срушија Монпелје

Второ гостување по ред во Лигата на шампионите, Нант на Кире Лазаров ремизира на гостински терен, а како и во Хрватска, и во Словенија прокоцка победа против тимот на Целје Пивоварна Лашко (29-29). Со примен гол во последните мигови, европскиот вицешампион се врати со еден бод, наместо со планираните три.

Кире Лазаров постигна четири гола, а во неговиот тим се истакнаа уште Делакруа со шест гола и Пешмалбек со пет погодоци. Кај словенечкиот шампион најпозитивни беа Бранко Вујовиќ со шест и Тилен Кодрин со пет гола.

Барселона немилосрдно „гази“ и го декласира Мешков Брест со 42-31, a сите домашни ракометари се запишаа меѓу стрелците. Н'гесан и Томас со по шест гола беа најефикасни. Веспрем го надигра Монпелје со 25-19, а нашиот Манасков постигна четири гола. Во тимот на Давид Дејвис, одличен беше и Арпад Штербик со 15 интервенции на голот.

Драма имаше на дуелот во Данска, каде Силкеборг го победи првакот на Португалија, Спортинг со 29-28.

Лига на шампиони (М), Група Б
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ПСЖПСЖ 14 13 0 1 455:385 70 26
2 ПИК СегедПИК Сегед 14 9 2 3 411:397 14 20
3 ФлензбургФлензбург 14 7 1 6 378:370 8 15
4 НантНант 14 5 4 5 421:408 13 14
5 Мотор ЗапорожјеМотор Запорожје 14 5 1 8 413:412 1 11
6 ППД ЗагребППД Загреб 14 4 3 7 359:388 -29 11
7 СкјернСкјерн 1 14 3 2 9 398:439 -41 8
8 Целје Пивоварна ЛашкоЦелје Пивоварна Лашко 1 14 3 1 10 380:416 -36 7