Раул елиминира уште две имиња, без Даскаловски и Лазаревски против Јапонија

Gol.mk на Светско првенство во ракомет 2019

Вчера официјално започна Мундијалот во Данска и Германија, а првиот ден донесе лесни победи за двете домашни репрезентации.

Македонија ќе го стартува натпреварувањето со денешната средба против Јапонија. Селекторот Раул Гонзалез мораше дополнително да го скрати списокот во пресрет на првото коло од групата Б и дуелот против Јапонија, па одлучи да ги изостави голманот Златко Даскаловски и младиот ракометар на Металург, Милан Лазаревски.

Отворањето на Светското првенство ќе биде клучно за нашата репрезентација, која во првите две кола игра против аутсајдерите во групата против кои ќе нема право на грешка.

Мечот против Јапонија се игра денес со почеток од 15:30 часот.

СП, Група Б
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 ХрватскаХрватска 5 5 0 0 152:115 37 10
2 ШпанијаШпанија 5 4 0 1 142:114 28 8
3 ИсландИсланд 5 3 0 2 137:124 13 6
4 МакедонијаМакедонија 5 2 0 3 131:139 -8 4
5 БахреинБахреин 1 5 1 0 4 107:151 -44 2
6 ЈапонијаЈапонија 1 5 0 0 5 121:147 -26 0