Радовиш со победа кај Металург 2 ја заврши годината

Екипата на Радовиш со победа ја завршува 2019 година и во „Автокоманда“ со 27-32 (9-20) славеше над Металург 2.

Младите „металурзи“ се покажаа како лесен плен за гостинот кој имаше предност и ја диктираше играта цела средба. Дека бодовите ќе заминат за Радовиш беше јасно уште по првото полувреме, кога на семафорот стоеше високи 9-20 за гостинот.

Најдобар кај стрелците беше Ивица Илиев со десет гола, а Зоран Стојановски даде шест, додека кај Металург 2 прво име беше Димитар Михајлов со осум гола.

  • Комплетниот натпревар меѓу Металург 2 и Радовиш: 

Радовиш ја завршува годината на петтата позиција со вкупно 22 бода. Металург 2, пак, е осмопласиран.

Попладнево завршува есенскиот дел од Суперлигата со натпреварите Охрид - Вардар Јуниир и Пролет и Пелистер. 

Суперлига
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 МеталургМеталург 15 13 2 0 515:374 141 41
2 Охрид 2013Охрид 2013 15 12 1 2 424:335 89 37
3 Бутел СкопјеБутел Скопје 16 12 1 3 429:377 52 37
4 Пролет 62Пролет 62 16 11 2 3 510:412 98 35
5 РадовишРадовиш 15 7 1 7 432:441 -9 22
6 Вардар ЈуниорВардар Јуниор 16 7 0 9 430:477 -47 21
7 Еурофарм Пелистер 2Еурофарм Пелистер 2 15 5 2 8 391:396 -5 17
8 Металург 2Металург 2 16 2 1 13 437:525 -88 7
9 СтругаСтруга 15 1 1 13 347:457 -110 4
10 РаботничкиРаботнички 15 1 1 13 416:537 -121 4