Радовиш славеше во Автокоманда, надежта за плеј-оф сè уште постои

Ракометарите на Радовиш ги задржаа малите шанси за пласман во плеј-оф во Суперлигата, откако денес прославија победа во Автокоманда над Металург 2 со убедливи 21-29, иако на полувремето имаа негатива, 10-9.

Почетокот на натпреварот почна лошо за избраниците на Раде Стојановиќ, бидејќи Радовиш поведе со 0-3. Сепак домашните се вратија во игра, и успеваа да парираат на поискусниот противник, барем до паузата, кога беше 10-9.

И вториот дел почна со серија од три погодоци на Радовиш, но овој пат Металург 2 не успеа да собере сили и да се врати во игра. Радовишани малку по малку изградија солидна предност, која на крајот стигна и до максимални девет голови, а мечот заврши 21-29.

Најдобар стрелец кај победникот беше Мајиќ со девет голови, додека искусниот Илиев даде осум. Кај домашните се истакна Гошевски со пет. Разликата меѓу Радовиш и Охрид сега е осум бодови, а двете екипи имаат уште по три меча за играње од регуларниот дел. 

Охрид игра дома со Борец, на гости со Пелистер и Прилеп, и мора да освои минимум еден бод за да биде сигурен во разигрувањето за титулата. Радовиш за да оди во плеј-оф, мора да ги победи сите мечеви, дома против Пролет и Прилеп, на гости против Борец, и да се надева дека охриѓани ќе ги загубат трите средби.

Суперлига
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 Еурофарм РаботникЕурофарм Работник 18 17 1 0 622:392 230 52
2 ПелистерПелистер 18 13 2 3 579:473 106 41
3 Бутел СкопјеБутел Скопје 18 13 0 5 521:412 109 39
4 Пролет 62Пролет 62 18 12 1 5 551:456 95 37
5 Охрид 2013Охрид 2013 18 11 0 7 527:463 64 33
6 СтругаСтруга 18 9 1 8 481:457 24 28
7 РадовишРадовиш 18 5 0 13 559:610 -51 15
8 Вардар ЈуниорВардар Јуниор 18 4 0 14 451:549 -98 12
9 ПрилепПрилеп 18 3 1 14 429:597 -168 10
10 ГРК БорецГРК Борец 18 0 0 18 396:707 -311 0