Радовиш го одбрани домашниот терен, Илиев постигна 16 ГОЛОВИ против Прилеп

Во единствениот меч од 13. коло од ракометната Суперлига денес, Радовиш беше сигурен пред своите гледачи и стигна до значајна победа над Прилеп (30-25) во борбата на дното на табелата.

По триумфот на гости на стартот од сезоната, радовишани по вторпат го совладаа денешниот противник и ја прекинаа серијата порази. Се играше изедначено во поголемиот дел од првиот дел, се до завршните пет минути, кога беше изградена разликата од три гола со која што се замина на пауза.

Темпото на игра им одговараше на домашните ракометари, кои одиграа доволно за да ја задржат предноста и да запишат конечна победа од 30-25. Уште еднаш прво име во тимот на Радовиш беше Ивица Илиев, кој постигна 16 голови. Кај поразениот Прилеп се истакнаа Мечевалов со девет и Пеце Ѓеорѓиевски со седум погодоци.  

Колото ќе биде заокружено со утрешниот меч помеѓу Охрид и Борец во „Билјанини извори“.

Суперлига
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 Еурофарм РаботникЕурофарм Работник 18 17 1 0 622:392 230 52
2 ПелистерПелистер 18 13 2 3 579:473 106 41
3 Бутел СкопјеБутел Скопје 18 13 0 5 521:412 109 39
4 Пролет 62Пролет 62 18 12 1 5 551:456 95 37
5 Охрид 2013Охрид 2013 18 11 0 7 527:463 64 33
6 СтругаСтруга 18 9 1 8 481:457 24 28
7 РадовишРадовиш 18 5 0 13 559:610 -51 15
8 Вардар ЈуниорВардар Јуниор 18 4 0 14 451:549 -98 12
9 ПрилепПрилеп 18 3 1 14 429:597 -168 10
10 ГРК БорецГРК Борец 18 0 0 18 396:707 -311 0