Радичевиќ стана втора ракометарка со над 1.000 гола во Лигата на шампионите

Јованка Радичевиќ

Поранешната миленичка на македонската публика и членка на ЖРК Вардар, Јованка Радичевиќ, запиша јубилеј на мечот меѓу Крим и Ференцварош.

Црногорската ракометарка ја достигна границата од 1.000 погодоци во Лигата на шампионите. Тоа успеа да го направи играјќи за Будуќност, Ѓер, Вардар, ЦСМ Букурешт, Кастамону и сега Крим.

Пред неа на вечната листа е само Анета Горбиц, која ја заврши кариерата со 1.016 гола. Сигурно дека Радичевиќ наскоро ќе го запоседне врвот и ќе стане најдобар стрелец во елитното натпреварување.