Пулените на Вујо разочараа во вториот дел, Флензбург продолжува без пораз во ЛШ

Германскиот првак Флензбург и по четири натпревари во Лигата на шампионите не знае за пораз. Третата победа, можеби најтешка сезонава, ја извојува пред своите гледачи против жилавиот ППД Загреб (20-17) предводен од Веселин Вујовиќ.

Хрватскиот шампион постојано беше во предност и одигра еден од подобрите натпревари во новата сезона. Првиот дел донесе егал, а неефикасноста продолжи во вторите 30 минути.

Мечот не изобилуваше со атрактивни моменти, а двете екипи потфрлија во нападот и одиграа меч со малку голови. Првата разлика од два гола во корист на домаќинот пристигна дури во 52. минута. Во најлош момент „плинарите“ направија неколку технички грешки и му дозволија на противникот да се одлепи и да стигне до нов триумф на европска сцена.

Гола со пет и Јоханесен со три погодоци беа најзаслужни за победата на Флензбург. Кај Хрватите се истакна крилото Хорват со пет реализации.