Противниците на Македонија на ЕП во Хрватска ги објавија пошироките списоци

противници на Македонија

Сите земји учесници на престојното Европско првенство (ЕП) во Хрватска денес ги објавија пошироките списоци, кои вклучуваат максимум 28 ракометари. Само тие имаат можност да настапат на континенталниот собир, кој е закажан за периодот од 12 до 28 јануари 2018 година.

Нашиот селектор, Раул Гонзалез ги откри имињата на сите ракометари на кои ќе смета на престојните подготовки за ЕП.

Репрезентацијата на Македонија се наоѓа во групата Ц заедно со Германија, Црна Гора и Словенија.

Еден ден пред стартот на натпреварите, стручните штабови ќе го скратат списокот на финални 16 ракометари. Во текот на турнирот, вкупно шест имиња можат да бидат заменети со нови. 

Словенија
Црна Гора состав
Германија