Пролет запиша нова победа, радовишани пресилни за младите вардарци

Најпријатното изненадување во ракометната Суперлига, скопски Пролет забележа нова победа, откако вечерва во Скопје падна и Прилеп, која загуби со 38-30 (18-14). Екипата на тренерот Матлиески водеше во текот на сите 60 минути и гостите не а ниту блиску до позитивен резултат.

Џонов со осум гола и браќата Василевски со по седум се истакнаа кај победничкиот тим, а најефикасен во гостинскито табор од Прилеп беше Јанчев со девет погодоци.

Радовиш ја оправда улогата на фаворит и пред своите гледачи славеше против Вардар Јуниор со 36-27 (19-10). 

Утре на пладне Металург 2 го пречекува лидерот Пелистер, а дербито се игра в среда во Охрид, каде екипата на Горан Андоновски ќе го пречека Еурофарм Работник.
 

Суперлига
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 МеталургМеталург 15 13 2 0 515:374 141 41
2 Охрид 2013Охрид 2013 15 12 1 2 424:335 89 37
3 Бутел СкопјеБутел Скопје 16 12 1 3 429:377 52 37
4 Пролет 62Пролет 62 16 11 2 3 510:412 98 35
5 РадовишРадовиш 15 7 1 7 432:441 -9 22
6 Вардар ЈуниорВардар Јуниор 16 7 0 9 430:477 -47 21
7 Еурофарм Пелистер 2Еурофарм Пелистер 2 15 5 2 8 391:396 -5 17
8 Металург 2Металург 2 16 2 1 13 437:525 -88 7
9 СтругаСтруга 15 1 1 13 347:457 -110 4
10 РаботничкиРаботнички 15 1 1 13 416:537 -121 4