Пролет го грабна последното плеј-оф место во Суперлигата

Екипата на Пролет успеа да слави над тимот на Прилеп (40-24) и со посакуваниот триумф влегува во плеј-офот во македонскиот ракометен шампионат.

  • Погледнете го целиот натпревар меѓу Пролет и Прилеп: 

Домаќинот важеше за апсолутен фаворит, а на домашен терен ја оправда улогата против прилепчани кои се на претпоследното место на табелата. Разликата на паркетот беше евидентна уште од самиот старт, кога тимот на Матлиевски почна да диктира темпо и да гради разлика, која ниту еднаш не ја испушти.

Пролет со три брзи гола го отвори натпреварит и обезбеди позитива од 5-2, за потоа, гостинот да влезе во голема криза и да му даде шанса на домашниот тим да има високи 13-4. Потоа, Пролет водеше и со 15-10 и на полувреме со 19-13, а потоа, се дојде до 26-16, прво двоцифрено водство кое ниту еднаш не се испушти до крајот.

Ролевски беше главна фигура на овој натпревар со 11 постигнати гола, Џонов постигна пет, а Даев и Александар Василевски по четири погодоци. Капитенот Андоновски го заврши мечот со три постигнати гола, исто колку и младиот Бојан Манев.

Пролет ја завршува сезоната во лигашкиот дел со 12 победи, едно реми и пет порази. Прилеп, пак, има три победи, едно реми и 13 порази и е пред фенерџијата Борец, кој на сите мечеви оваа сезона доживеа порази.

Во плеј-офот од нашиот шампионат ќе играат Еурофарм Работник, Пелистер, Бутел Скопје и Пролет, а таму се приклучуваат и Вардар и Металург.

Суперлига
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 МеталургМеталург 15 13 2 0 515:374 141 41
2 Охрид 2013Охрид 2013 15 12 1 2 424:335 89 37
3 Бутел СкопјеБутел Скопје 16 12 1 3 429:377 52 37
4 Пролет 62Пролет 62 16 11 2 3 510:412 98 35
5 РадовишРадовиш 15 7 1 7 432:441 -9 22
6 Вардар ЈуниорВардар Јуниор 16 7 0 9 430:477 -47 21
7 Еурофарм Пелистер 2Еурофарм Пелистер 2 15 5 2 8 391:396 -5 17
8 Металург 2Металург 2 16 2 1 13 437:525 -88 7
9 СтругаСтруга 15 1 1 13 347:457 -110 4
10 РаботничкиРаботнички 15 1 1 13 416:537 -121 4