Пролет се надоврза на мизерната сезона на Борец за нова рутина на домашен терен

Фенерџијата во македонското првенство ГРК Борец го доживеа поразот број 14 во исто толку натпревари во новата сезона. Ракометарите на Тинекс Пролет имаа полесен тренинг и на домашен терен рутински се справија со аутсајдерот, победувајќи со 42-26.

Иако влегоа опуштено во првите 15 минути, домаќините постојано беа во позитива, што им овозможи да го контролираат мечот и да ја покажат разликата на теренот. Гостинскиот тим одржуваше резултатски приклучок до 6-5, а потоа покажа лоша организација во нападот и дозволи противникот да направи серија од 9-3 која има донесе значителна предност.

Името на победникот беше извесен, а домаќинот ги броеше минутите до деветтата сезонска победа. Второто полувреме се одвиваше според сите очекувања и донесе конечен резултат од 42-26.

Најефикасни поединци во екипата на Пролет беа Манев со седум и Џонов со шест гола, а кај Борец, Борис Илиевски запиша 11 гола.

Тинекс Пролет ја продолжува борбата за плеј-оф место со Пелистер, кој денес игра против екипата на Вардар Јуниор.