Пролет лесно победи во Велес, Џонов постигна 11 гола!

Во последниот натпревар од 6. коло на Суперлигата, одложен заради настапот на Пролет во ЕХФ Купот, вечерва во Велес, домашниот Борец загуби од Пролет на Никола Матлиевски со 24-36 (13-17).   

Иван Џонов со 11 гола беше најефикасен во победничкиот тим од Скопје, а по четири погодоци постигнаа Мартин Манасков и Стефан Трајковски. Кај Борец единствена светла точка беше Димитар Минов со 11 голови.

Утре Еурофарм Работник и Прилеп со дуел во спортската сала „Боро Чурлевски“ од 17:00 часот го почнуваат 7. коло од Суперлигата. 

Суперлига
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 МеталургМеталург 14 12 2 0 486:350 136 38
2 Охрид 2013Охрид 2013 14 12 1 1 404:313 91 37
3 Бутел СкопјеБутел Скопје 14 10 1 3 379:340 39 31
4 Пролет 62Пролет 62 14 9 2 3 440:371 69 29
5 РадовишРадовиш 14 7 1 6 412:408 4 22
6 Вардар ЈуниорВардар Јуниор 14 6 0 8 385:417 -32 18
7 Еурофарм Пелистер 2Еурофарм Пелистер 2 14 4 2 8 358:379 -21 14
8 Металург 2Металург 2 14 2 1 11 397:473 -76 7
9 РаботничкиРаботнички 14 1 1 12 399:504 -105 4
9 СтругаСтруга 14 1 1 12 323:428 -105 4