Пролет до петта радост по ред во лигата кај аутсајдерот Прилеп

Екипата на Пролет 62 продолжи со победите во Суперлигата и како гостин кај Прилеп славеше со убедливи 27-40 (13-19).

Големиот фаворит ја оправда улогата и запиша нова радост, односно петта победа во низа во ракометната елита. Разликата меѓу двата тима беше евидентна уште на самиот старт, кога гостинот поведе со 2-6, а останатиот дел од мечот беше само рутина.

За првпат, Пролет поведе двоцифрено кога на семафорот стоеше 17-27 и ниту еднаш на Прилеп не му дозволи да ја загрози позитивата. Најдобар кај победникот беше Мајнов со седум гола, Трајковски исто така запиша седум, додека кај Прилеп, Бозароски заврши со шест гола.

Суперлига
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 Еурофарм РаботникЕурофарм Работник 18 17 1 0 622:392 230 52
2 ПелистерПелистер 18 13 2 3 579:473 106 41
3 Бутел СкопјеБутел Скопје 18 13 0 5 521:412 109 39
4 Пролет 62Пролет 62 18 12 1 5 551:456 95 37
5 Охрид 2013Охрид 2013 18 11 0 7 527:463 64 33
6 СтругаСтруга 18 9 1 8 481:457 24 28
7 РадовишРадовиш 18 5 0 13 559:610 -51 15
8 Вардар ЈуниорВардар Јуниор 18 4 0 14 451:549 -98 12
9 ПрилепПрилеп 18 3 1 14 429:597 -168 10
10 ГРК БорецГРК Борец 18 0 0 18 396:707 -311 0