Прилеп покажа заби, но Пролет ги собра бодовите

Ракометарите на Пролет забележаа уште една победа во новата сезона во Суперлигата, откако пред својата публика славеа во драматичниот натпревар против тимот на Прилеп (30-25).

  • Комплетниот натпревар меѓу Пролет 62 и Прилеп:

Средбата тргна со игра гол за гол, израмнето и без ниту еден тим да се наметне од стартот. Првпат до поосетна предност дојдоа скопјани. Пролет успеа да поведе со три гола (9-6), најавувајќи како би можел да тече натпреварот. До полувремето прилепчани беа во подредена улога и само парираа, а на одмор се замина со 17-13. 

Веќе во вториот дел момците на Мојсов успеаја да се консолидираат и се вратија во натпреварот. Со добар влез во полувремето, Прилеп успеа да ја стопи предноста на домаќинот, па за десетина минути се врати целосно резултатски. Гостинот дојде до егал (19-19), што беше знак за интересен и драматичен финиш. Сепак, во клучните моменти домаќинот покажа карактер и смиреност и со подобра игра во двата правци на крај славеше сигурна победа од пет гола разлика.

Палевски со пет гола и Пецаковски, Арсеновски, Димоковски и Андоновски со по четири гола беа најдобри за Пролет, додека за Прилеп прв стрелец беше Кастратовиќ со пет гола.