Бутел фати суперлигашки залет, убедливо славеше над Прилеп

Екипата на Бутел со убедлива победа ги започна настапите во ракометната Суперлига на Македонија, откако на свој терен со 31-18 славеше над тимот на Прилеп. 

Новиот суперлигаш до оваа убедлива победа стигна најмногу благодарение на проблемите со лиценците на дел од ракометарите на прилепчани, кои на овој дуел играа со само осум ракометари и немаа сили да се надигруваат со амбициозниот тим на Игор Котевски. 

Бутел уште од самиот старт го реши победникот, откако по само 10 минути игра успеа да постигне десет гола, а да прими само еден. Како одминуваа минутите прилепчани сè повеќе го губеа здивот, што му овозможи на Котевски да го ротира својот состав и да им даде шанса на сите расположени ракометари. 

Најдобри поединци во победничката екипа беа Жегарац и Георгиевски со по пет гола, додека Чупетрески постигна скоро половина од головите за Прилеп (8). 

Суперлига
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 Еурофарм РаботникЕурофарм Работник 18 17 1 0 622:392 230 52
2 ПелистерПелистер 18 13 2 3 579:473 106 41
3 Бутел СкопјеБутел Скопје 18 13 0 5 521:412 109 39
4 Пролет 62Пролет 62 18 12 1 5 551:456 95 37
5 Охрид 2013Охрид 2013 18 11 0 7 527:463 64 33
6 СтругаСтруга 18 9 1 8 481:457 24 28
7 РадовишРадовиш 18 5 0 13 559:610 -51 15
8 Вардар ЈуниорВардар Јуниор 18 4 0 14 451:549 -98 12
9 ПрилепПрилеп 18 3 1 14 429:597 -168 10
10 ГРК БорецГРК Борец 18 0 0 18 396:707 -311 0