Прилеп го победи Борец и го прескокна на табелата во македонската Суперлига

Екипата на Прилеп го победи Борец (29-24) во рамки од 12. коло од македонската Суперлига. Со четвртата сезонска победа прилепчани го прескокнаа денешниот противник на лигашката табела, кој има еден натпревар помалку.

И двете екипи во својот претходен натпревар загубија од тимот на Тинекс Пролет. Гостите од Велес настапија со младинска екипа и ја продолжија негативната серија на резултати која ги остави на седмото место. Прилеп наметна свое темпо и ја користеше секоја шанса, па заслужено имаше предност по првите 30 минути (15-12).

Продолжението донесе неизвесност, која на десет минути до крајот гласеше 20-19 во корист на домаќинот. Но, следуваше серија од четири врзани гола во мрежата на велешани, па по мирна завршницата домашните ракометари се радуваа на конечната победа (29-24).

Јанчев со девет и Јаневски со шест гола беа најефикасни во тимот на Соколески, а кај велешани се истакна Николов со 14 гола.