Пред 16 години погоди, но не и сега: Последниот шут на Хансен во ЛШ мина неславно (ВИДЕО)

Данската ракометна легенда и еден од најдобрите играчи на сите времиња, Микел Хансен, го одигра последниот во клупскиот ракомет. На негова жал Барселона го победи Алборг и го освои трофејот во Лигата на шампионите (30-31). 

Алборг имаше напад за реми на крајот и веројатно продолженија, меѓутоа нерешителноста во неколку наврати беше голем проблем за Данците, па така и во овој случај. Крајот донесе шут на Хансен од девет метри по истекот на времето. Бекот се крена и успеа да шутне преку блокот, а вртената топка заврши во пречката и славјето на Барса започна. 

  • Последниот шут на Хансен во Лигата на шампионите:

Интересно, од речиси идентична позиција пред 16 години тогаш младата надеж на Данска успеа да даде гол. Станува збор за меч од групната фаза на Олимписките игри меѓу Данците и Русите. Резултатот беше 24-24, а тогаш по истекот на времето Хансен погоди преку блокот во спротивниот агол. 

  • Голот на Хансен во 2008 година против Русија:

Токму на Олимписките игри ова лето Хансен ќе ги одигра последните натпревари во кариерата и за својата Данска.