Познати учесниците на женскиот Ф4, ЖРК Куманово ќе го брани трофејот од Купот

Викендов се одиграа четртфиналните групи од Купот на Македонија во ракомет во женска конкуренција. Познати се четирите екипи кои во мај ќе се борат да за титулата, а ЖРК Куманово е единствениот тим кој ја поремети хегемонијата на скопските тимови.

Покрај кумановчанки, кои го елиминираа ЖРК Металург, во полуфиналето се пласираа ЖРК Ѓорче Петров, ЖРК Чаир и ЖРК Вардар.

Куп на Македонија (ж)
Четвртфинални групи:
Група 1:

ЖРК Куманово – ЖРК Металург 21-20

Група 2:
ЖРК Чаир – Овче Поле СУ 46-29

Група 3:
ЖРК Вардар – Деспина 30-21

Група 4:
ЖК Пелистер – ЖРК Ѓорче Петров 26-47

Натпреварите од завршницата предвидени се за третата недела од месец мај.