ФОТО: Познат составот со кој Вардар ќе се соочи со Мотор

Европскиот првак Вардар со многу проблеми го дочекува дуелот со Мотор Запорожје во Лигата на шампионите.

Поради лошата финансиска ситуација неколку играчи си заминаа од Скопје во последните неколку дена. Меѓу нив се издојува Даинис Кристопанс кој не издржа и се пресели во Фуксе Берлин. Алушовски не може да смета на голманот Кугис за својот прв натпревар пред скопската публика како предводник на Вардар.

За украинскиот шампион нема да настапат Киреев, Сорока, Јанима и Жуков кои веќе му пристапија на новиот клуб, Спартак Москва.

Официјални состави за натпреварот Вардар - Мотор:

Мечот се игра во СЦ „Јане Сандански“ со почеток од 17:30 часот.

 
Лига на шампиони (М), Група Б
ОН П Н И Гол. ГР Форма Бод.
1 КилКил 11 8 2 1 348:305 43 18
2 ВеспремВеспрем 11 8 0 3 364:312 52 16
3 МонпелјеМонпелје 1 11 6 1 4 302:298 4 13
4 КиелцеКиелце 1 11 5 2 4 326:308 18 12
5 ПортоПорто 11 4 2 5 310:326 -16 10
6 ВардарВардар 11 4 1 6 309:355 -46 9
7 Мешков БрестМешков Брест 1 11 3 0 8 310:336 -26 6
8 Мотор ЗапорожјеМотор Запорожје 1 11 1 2 8 330:359 -29 4