Познат патот до финалето во женската ракометна ЛШ

Европската ракометна куќа ги одреди паровите во осминафиналната фаза на женската Лига на шампиони. Четирите најдобропласирани екипи од првиот дел на сезоната одат директно во четвртфинале, а тоа се Ѓер, Оденсе, Мец и Есбјерг

Останатите осум беа дел од жрдепката и одредени се паровите во првата нокаут рунда. 

  • Осминафинални парови во женската Лига на шампиони: 

Дебрецин - Вајперс (вкрстува со Ѓер)
Битигхајм - Икаст (вкрстува со Оденсе)
Крим - ЧСМ Букурешт (вкрстува со Мец)
Ференцварош - Брест Бретањ (вкрстува со Есбјерг)

Осминафиналните натпревари се играат на 16/17 и 23/24 март.

Ланскиот трофеј ќе го брани екипата на Вајперс која во групите покажа турбулентни настапи.