Турнири

 • Полскиот тим доби „засилување“: Киелце го пријави Зорман за Лигата на шампионите!

  Поранешниот словенечки репрезентативец Урош Зорман, кој на крајот на минатата сезона ја заврши кариерата, сепак би можел да се врати на теренот токму во дресот на тимот каде ги одигра последните три сезони, Киелце.

 • Киелце малерозен колку Вардар: Јуркевич и Кулеш на долга пауза

  Вардар го загуби Сергеј Горбок на подолго време, капитенот Стоилов исто така го чека неколкумесечна пауза, а македонскиот шампион уште има проблеми со повредите на голманот Даниел Ѓорѓески и бекот Вуко Борозан, додека Игор Карачиќ најверојатно ќе се врати на терен на дуелот од СЕХА лигата. 

 • Циндриќ се повреди, го пропушта стартот на сезоната

  Поранешната ѕвезда на Вардар, Лука Циндриќ, ќе мора да почека на официјалното деби за полскиот шампион Киелце. Хрватскиот интернационалец има повредата на мускулот, која ќе го одвои од теренот неколку седмици.

 • Киелце освои турнир во Полска, Циндриќ МВП

  Доскорешниот вардаров играч, Лука Циндриќ, си замина летово од Македонија. Иако имаше шпекулации дека ќе се пресели во ПСЖ, сепак тој ги почна подготовките и веќе игра за Киелце на пријателските натпревари.

 • Бизарна повреда: Трн во прстот го оддалечи Јуркиевич од ракометните терени

  Поранешниот полски репрезентативец Мариуш Јуркиевич заработи бизарна повреда, која ќе го оддалечи од ракометните терени во следниот период. Можеби најмалерозниот играч, кој пропушти многу сезони и како член на Сиудад Реал и Висла Плок, сега не ги започна подготовките со шампионот Киелце.

 • Циндриќ ги почна подготовките со Киелце

  Еден од најдобрите ракометари на Вардар во изминатите три години беше хрватскиот плејмејкер Лука Циндриќ. Тој во мај си замина од македонскиот првак и се пресели во полскиот Киелце, клуб со кој веќе ги почна подготовките за новата сезона.

 • Полскиот шампион Kиелце очајно бара нови спонзори!

  Откако стана јасно дека нема да ја добие бараната финансиска помош од општината, полскиот шампион Киелце очајно бара нови спонзори за да го затвори буџетот. За таа цел, сопственикот Бертус Сервас ангажираше нов маркетинг директор.

 • Киелце сепак нема да добие пари од општината, следи збогување со дел од ѕвездите!

  Сопственикот на полскиот ракометен првак, Киелце, 54-годишниот тајкун Бертус Сервас, иако најави дека ако не добијат пари од градот нема да играат во Лигата на шампионите и во полскиот шампионат, сепак излезе со друг став пред јавноста. Потоа ги смируваше тензиите и изјави дека банкрот не е опција, па без разлика дали градот ќе ги спонзорира дополнително, клубот ќе продолжи да игра на високо ниво. Сепак, по седницата на општината, одлучено е дека нема да му дадат дополнителни финансии на клубот.

 • Сервас ја смирува ситуацијата: Киелце ќе игра во Лигата на шампионите

  Во последните неколку дена низ сите европски медиуми како бомба одекна веста дека Киелце е пред банкрот и дека нема да игра во Лига на шампионите. Сепак, претседателот Бертус Сервас ја смирува ситуацијата и вели дека останале без договорените финансии, поради тоа што биле извисени од неколку спонзори.

 • Вујо ќе биде нов тренер на Висла Плок!?

  Црногорскиот стратег Веселин Вујовиќ е сериозен кандидат за тренерското столче на полскиот тим Висла Плок, велат медиумите од земјата.

 • Збогум од Киелце за Зорман, Штрлек и Ѓукиќ

  Тимот на Киелце догодина ќе има изменет лик. Натпреварот од финалето на полскиот шампионат против Висла Плок беше последен за две легендарни имиња, голманот Славомир Шмал и левиот бек Карол Биелецки, кои ја завршија кариерата. 

Pages