Почнува Купот на Македонија во ракомет, со три четвртфинални групи во Скопје

Овој викенд ќе се одиграат четвртфиналните натпревари во ракометниот Куп на Македонија во машка конкуренција. Три од четирите групи ќе се играат во Скопје, а еден од турнирите е тимот на Охрид. Пласман во завршницата на Купот на Македонија обезбедуваат победниците на сите четири турнири.

Група 1 - СРЦ „Кале“
24.04.2016           Пелистер - Младост                                     
24.04.2016           Вардар Јуниор - МАКС Струмица             
24.04.2016           ФИНАЛЕ                                                            
 
Група 2 - СЦ „Јане Сандански“
25.04.2016           Работнички - Вардар                                    
22.04.2016           Металург 2 - Македонија ЃП                    
25.04.2016           ФИНАЛЕ                                                            
 
Група 3 - Биљанини извори / Охрид
23.04.2016           Прилеп - Вардар 2                                    
23.04.2016           Охрид - Пролет                                            
24.04.2016           ФИНАЛЕ                                                            
 
Група 4 - Автокоманда / Скопје

23.04.2016           Металург - Борец                                        
23.04.2016           Радовиш - ХЈС Работник                             
23.04.2016           ФИНАЛЕ